Nominerade till Månadens Spelare i maj

2 juni, 2022 kl 12:00 Sommaruppehållet är här och det är dags att dela ut årets andra Månadens Spelare-pris. Skytteligaledaren och ett etablerat mittbackspar är nominerade.

Joseph Baffo, Halmstads BK
Mittbacken gjorde tre mål i maj när HBK tog 16 av 18 möjliga poäng och klev upp i tabelltopp. De tre målen gör att Baffo är uppe på fyra sammanlagt och är åtta i skytteligan tillsammans med lagkamraterna Alexander Johansson och Mikael Boman.

Andreas Johansson, Halmstads BK
Lagkapten Andreas Johansson fortsätter styra och ställa i HBK:s backlinje. 40-åringen var med och hjälpte laget till fem segrar och ett kryss i maj och såg till att Halmstads BK firar sommaruppehåll som serieledare.

Amar Muhsin, AFC Eskilstuna
Muhsin är nominerad för andra månaden i rad och det är fullt förståeligt. Efter fyra mål i april fyllde AFC-anfallaren på med fem nya i maj. Han toppar skytteligan i Superettan och målen som stack ut mest i maj var de två han gjorde mot Västerås SK i den sjätte omgången. Med 20 minuter kvar ledde VSK med 2–0. Först reducerade AFC med kvarten kvar och i den 80:e minuten kvitterade Muhsin med sitt första för dagen. Tre minuter senare gjorde han sitt andra. Däremellan hade Andre Alsanti satte trean och AFC vann till slut med 5–2.

Rösta på din favorit.

Månadens Spelare i Superettan utses av Svensk Elitfotboll i samarbete med Unibet. Priset går till den spelare som gjort bäst bestående sportsliga avtryck under den senaste månaden. Varje vinnare får 10 000 kronor vardera från elitfotbollens huvudsponsor Unibet att skänka till ett samhällsengagemang klubben.

Månadens Spelare kommer att utses sex gånger i år. I juryn sitter 16 lagkaptener eller huvudtränare, samt sportjournalister från riksmedia och från lokalmedia i de samhällen där Superettan spelas. Juryn röstar varje månad fram tre finalister till utmärkelsen. Därefter får supportrar möjlighet att rösta fram vilken av de tre finalisterna som de anser ska vinna. 

En totalsumma räknas sedan samman, där mediatränare och lagkaptener står för två tredjedelar, supportrarnas röster står för en tredjedel, och en vinnare utses.

Juryn: De 16 lagens lagkaptener och tränare, Ramin Nouri (discovery+), Pär Hansson (discovery+), Johan Arneng (discovery+), Phillip Trollér (GP), Rasmus Ellvin (VLT), Krister Rubensson (Sörmlands Media), Fredrik Jonsson (Hallandsposten), Göran Bolin(Sportbladet), Oskar Pålsson (Borås Tidning), Jonas Bergström (Trelleborgs Allehanda), Fredrik Carlsson (Nerikes Allehanda), Perra Johnsson (Sveriges Radio Uppland), Hector Junelind (GT), Fredrik Sjölund (Östersunds-Posten), Kristian Bågefeldt (Borlänge Tidning), Filip Elg (Smålandsposten), Eric Persson (Helsingborgs Dagblad), Anton Gustavsson(Skaraborgs Allehanda), Magnus Sundvall (Jönköpings-Posten), Raul Valencia Lopez(Unibet), Thomas Hasselgren (SEF), Viktor Tjernström (Unibet)

Stenberg återvänder till Öster

14 mar 2023
Tidigare i vintras lämnade John Stenberg Östers IF för spel i Phoenix Rising i USA. Men Växjö-laget får använda mittbacken även i år. I början av mars återvände 30-åringen till Öster på lån. – Vi är väldigt glada över att ha honom tillbaka i omklädningsrummet igen, säger sportchefen Vito Stavljanin till Östers webbsida.

VSK utslaget efter kryss mot ÖFK

6 mar 2023
Västerås SK och Östersunds FK kryssade i den sista gruppspelsmatchen, därmed kunde allsvenska AIK vinna Grupp 5 och gå vidare till kvartsfinal.

Flera lag avslutade med seger

5 mar 2023
Trelleborgs FF, Skövde AIK, GAIS och IK Brage avslutade cupgruppspelet med segrar under söndagen.

ÖSK vann borta mot BoIS

4 mar 2023
Örebro SK avslutade cupgruppspelet med en seger borta mot Landskrona BoIS. Det räckte dock inte till avancemang från Grupp 2.

Förlust för Skövde AIK i cupen

27 feb 2023
Skövde AIK, enda Superettan-lag i spel i måndagens cupomgång, föll borta mot Degerfors IF.

Tvåmålsseger för Västerås SK i Svenska Cupen

26 feb 2023
Västerås SK besegrade under söndagen allsvenska Varbergs BoIS i Svenska Cupens gruppspel.

Brage bortabesegrade Sundsvall i cupgruppspelet

25 feb 2023
Hoppet om avancemang lever för IK Brage, men GIF Sundsvall och Jönköpings Södra är utslagna inför tredje gruppspelsomgången.

GAIS säljer Ibrahim till norska mästarna

23 feb 2023
Haruna Ibrahim gjorde fem mål för GAIS i Ettan Södra förra säsongen. Nu säljs 19-åringen till Molde FK, regerande mästare i norska Eliteserien. – Vi tackar Harun för hans fantastiska insatser i GAIS och ser fram emot att se vad han ska åstadkomma i framtiden, säger klubbchefen Magnus Sköldmark.

ÖSK inledde gruppspelet med trepoängare

20 feb 2023
Noel Milleskog och David Seger sköt tre poäng till Örebro SK i cupgruppspelets premiäromgång.

Skövde AIK föll mot regerande cupmästaren

19 feb 2023
I premiäromgången av Svenska Cupen ställdes Skövde AIK borta mot regerande mästaren Malmö FF. Där fick man se sig besegrat med 2–0.

Klar HIF-seger i cuppremiären

18 feb 2023
Helsingborgs IF motsvarade förväntningarna då man vann med hela 5–0 borta mot uppstickaren Onsala BK när Svenska Cupens gruppspel sparkade igång under lördagen.

I helgen börjar Svenska Cupen

17 feb 2023
På lördag inleds gruppspelet i Svenska Cupen och därmed den svenska tävlingssäsongen 2023. Tolv lag från Superettan är kvar i turneringen.