Nyheter

Chevron
Per-Ola Ljung ny huvudtränare i Trelleborg

Per-Ola Ljung ny huvudtränare i Trelleborg

Under torsdagen presenterade Trelleborgs FF Per-Ola Ljung som ny huvudtränare för laget.
– Det är en tränare med bred erfarenhet inom olika områden, inte minst som huvudtränare på elitnivå, säger TFF:s sportchef Salif Camara Jönsson.

Kristian Haynes tackade för sig efter att Superettan-säsongen avslutats. En månad senare har Trelleborgs FF nu gjort klart med en ny huvudtränare. Det blir Per-Ola Ljung, som redan fanns i klubben som scout, som tar över. Ljung har en lång spelarkarriär inom elitfotbollen bakom sig samt tränaruppdrag för Örebro SK, GAIS och Helsingborgs IF på meritlistan.

– Jag ser fram emot att åter kliva in i tränarrollen. Genom jobbet som scout i Trelleborgs FF har jag mycket god insikt i truppen och klubbens ambitioner. I och med detta räknar jag med att startsträckan blir kort, säger Per-Ola Ljung.

Klubbens sportchef Salif Camara Jönsson är nöjd över lösningen.

– Hans ledarstil är tydlig, han har bra förståelse för spelet och har dessutom en riktig vinnarskalle. Hans två år som scout för oss har satt honom väl in i klubben och hur vi arbetar så övergången till tränarrollen blir kort, kommenterar han.

Läs mer på TFF:s webbsida.

Foto: trelleborgsff.se

Nyheter