Nyheter

Chevron
Sportchefen lämnar Jönköpings Södra

Sportchefen lämnar Jönköpings Södra

I samförstånd har årets tabellfyra Jönköpings Södra och sportchefen Andreas Jankevics beslutat sig för att gå skilda vägar.

Under de två senaste säsongerna har Andreas Jankevics varit sportchef i J-Södra. Men med familjen i Falkenberg har det blivit många långa resor och situationen har till slut blivit ohållbar. Det skriver klubben på sin hemsida

– Vi tackar Andreas för hans insatser och fina arbete, som har varit en starkt bidragande anledning till våra fina sportliga prestationer under säsongen. Vi önskar honom lycka till i framtiden, säger klubbens ordförande Mats Tidstrand till hemsidan.

Planen är enligt klubben att inom kort presentera en ny sportslig ledning.

Andreas Jankevics har bara positiva saker att säga om sin tid i J-Södra.

– Jag vill tacka föreningen och alla medarbetare för den här tiden. Den pendling som jag har haft är inte gångbar över tid och är grunden till vårt gemensamma beslut. Vi har haft en bra sportslig utveckling, där jag är övertygad om föreningens fortsatt positiva utveckling med existerande ledning, säger han.

FOTO:Bildbyrån

 

Nyheter