Nyheter

Chevron
Spelschemat för Superettan omgång 1-15

Spelschemat för Superettan omgång 1-15

16 JAN 2024 09:33

Datum och avsparkstider för omgång 1-15 i Superettan är fastställt.

I början av december blev spelordningen för Superettans omgång 1-30 fastställd. Nu är spelschemat med datum och avsparkstider för omgång 1-15 klart.

Samtliga matcher sänds på discovery+. 

Datum och avsparkstider för omgång 16-30 fastställs senare.

Omgång 1:
Lördag 30 mars:
13:00 GIF Sundsvall – Östersunds FK
15:00 Örgryte IS – Utsiktens BK

Söndag 31 mars:
15:00 Landskrona BoIS – Sandvikens IF
15:00 Trelleborgs FF – IK Oddevold

Måndag 1 april:
13:00 Örebro SK – Skövde AIK
13:00 Gefle IF – Helsingborgs IF
15:00 IK Brage – Varbergs BoIS

Tisdag 2 april:
19:00 Östers IF – Degerfors IF

Omgång 2:
Lördag 6 april:
13:00 Östersunds FK – Trelleborgs FF
15:00 Sandvikens IF – Örebro SK
15:00 Degerfors IF – GIF Sundsvall
15:00 Varbergs BoIS – Östers IF

Söndag 7 april:
13:00 Utsiktens BK – Gefle IF
15:00 Skövde AIK – Landskrona BoIS

Måndag 8 april:
19:00 IK Oddevold – Örgryte IS

Tisdag 9 april:
19:00 Helsingborgs IF – IK Brage

Omgång 3:
Fredag 12 april:
19:00 GIF Sundsvall – Skövde AIK

Lördag 13 april:
15:00 Landskrona BoIS – IK Oddevold
15:00 Varbergs BoIS – Östersunds FK

Söndag 14 april:
13:00 Trelleborgs FF – Sandvikens IF
15:00 Helsingborgs IF – Utsiktens BK

Måndag 15 april:
19:00 Gefle IF – Degerfors IF
19:00 Örgryte IS – IK Brage

Tisdag 16 april:
19:00 Östers IF – Örebro SK

Omgång 4:
Lördag 20 april:
13:00 Skövde AIK – Trelleborgs FF
13:00 Sandvikens IF – Östers IF
15:00 Utsiktens BK – GIF Sundsvall
15:00 Östersunds FK – Örgryte IS

Söndag 21 april:
13:00 IK Oddevold – Gefle IF
15:00 IK Brage – Landskrona BoIS

Måndag 22 april:
19:00 Örebro SK -Varbergs BoIS

Tisdag 23 april:
19:00 Degerfors IF – Helsingborgs IF

Omgång 5:
Lördag 27 april:
15:00 Landskrona BoIS – Utsiktens BK
15:00 Gefle IF – Sandvikens IF
15:00 GIF Sundsvall – Varbergs BoIS
17:00 Örgryte IS – Östers IF
17:00 Skövde AIK – IK Oddevold

Söndag 28 april:
13:00 Helsingborgs IF – Östersunds FK
15:00 Örebro SK – IK Brage

Måndag 29 april:
19:00 Trelleborgs FF – Degerfors IF

Omgång 6:
Fredag 3 maj:
19:00 Sandvikens IF – IK Brage

Lördag 4 maj:
13:00 IK Oddevold – GIF Sundsvall
15:00 Degerfors IF – Landskrona BoIS
15:00 Utsiktens BK – Skövde AIK
15:00 Östers IF – Gefle IF

Söndag 5 maj:
15:00 Östersunds FK – Örebro SK

Måndag 6 maj:
19:00 Varbergs BoIS – Trelleborgs FF

Tisdag 7 maj:
19:00 Örgryte IS – Helsingborgs IF

Omgång 7:
Fredag 10 maj:
19:00 Östers IF – IK Oddevold

Lördag 11 maj:
13:00 Trelleborgs FF – Utsiktens BK
15:00 GIF Sundsvall – Landskrona BoIS
15:00 Varbergs BoIS – Örgryte IS

Söndag 12 maj:
13:00 Gefle IF – Skövde AIK
15:00 Helsingborgs IF – Sandvikens IF
15:00 IK Brage – Östersunds FK

Tisdag 14 maj:
19:00 Örebro SK – Degerfors IF

Omgång 8:
Fredag 17 maj:
19:00 Gefle IF – GIF Sundsvall
19:00 Trelleborgs FF – Helsingborgs IF
19:00 Utsiktens BK – Östers IF

Lördag 18 maj:
13:00 Skövde AIK – Östersunds FK
15:00 IK Oddevold – IK Brage
15:00 Degerfors IF – Örgryte IS

Söndag 19 maj:
13:00 Landskrona BoIS – Örebro SK
15:00 Sandvikens IF – Varbergs BoIS

Omgång 9:
Onsdag 22 maj:
19:00 Örgryte IS – Trelleborgs FF
19:00 Helsingborgs IF – Skövde AIK
19:00 Östers IF – Landskrona BoIS
19:00 Östersunds FK – Gefle IF
19:00 GIF Sundsvall – Sandvikens IF

Torsdag 23 maj:
19:00 Örebro SK – Utsiktens BK
19:00 IK Brage – Degerfors IF
19:00 Varbergs BoIS – IK Oddevold

Omgång 10:
Söndag 26 maj:
13:00 Skövde AIK – Östers IF
15:00 Gefle IF – Örebro SK
15:00 IK Oddevold – Östersunds FK
16:00 Helsingborgs IF – Landskrona BoIS

Måndag 27 maj:
19:00 Trelleborgs FF – GIF Sundsvall
19:00 Utsiktens BK – IK Brage
19:00 Sandvikens IF – Örgryte IS

Tisdag 28 maj:
19:00 Degerfors IF – Varbergs BoIS

Omgång 11:
Lördag 1 juni:
13:00 Degerfors IF – Utsiktens BK
15:00 IK Brage – Östers IF
15:00 Östersunds FK – Sandvikens IF
19:00 Landskrona BoIS – Trelleborgs FF

Söndag 2 juni:
13:00 Örebro SK – IK Oddevold
15:00 Örgryte IS – Gefle IF
15:00 GIF Sundsvall – Helsingborgs IF
17:00 Varbergs BoIS – Skövde AIK

Omgång 12:
Fredag 14 juni:
19:00 Örgryte IS – GIF Sundsvall

Lördag 15 juni:
15:00 Gefle IF – Landskrona BoIS
15:00 Skövde AIK – Degerfors IF
15:00 Utsiktens BK – Varbergs BoIS

Söndag 16 juni:
15:00 Helsingborgs IF – Örebro SK
15:00 Östers IF – Östersunds FK
17:00 Sandvikens IF – IK Oddevold

Måndag 17 juni:
19:00 Trelleborgs FF – IK Brage

Omgång 13:
Söndag 23 juni:
15:00 IK Brage – GIF Sundsvall
15:00 Östersunds FK – Utsiktens BK
15:00 IK Oddevold – Degerfors IF
17:00 Varbergs BoIS – Gefle IF
17:00 Skövde AIK – Sandvikens IF

Måndag 24 juni:
19:00 Landskrona BoIS – Örgryte IS
19:00 Örebro SK – Trelleborgs FF
19:00 Östers IF – Helsingborgs IF

Omgång 14:
Fredag 28 juni:
19:00 Helsingborgs IF – Varbergs BoIS
19:00 IK Brage – Gefle IF

Lördag 29 juni:
15:00 Utsiktens BK – IK Oddevold
15:00 GIF Sundsvall – Örebro SK
15:00 Degerfors IF – Sandvikens IF

Söndag 30 juni:
13:00 Landskrona BoIS – Östersunds FK
15:00 Örgryte IS – Skövde AIK
15:00 Trelleborgs FF – Östers IF

Omgång 15:
Lördag 20 juli:
15:00 Gefle IF – Trelleborgs FF
15:00 Östers IF – GIF Sundsvall
15:00 IK Oddevold – Helsingborgs IF
17:00 Örebro SK – Örgryte IS

Söndag 21 juli:
13:00 Östersunds FK – Degerfors IF
15:00 Skövde AIK – IK Brage

Måndag 22 juli:
19:00 Sandvikens IF – Utsiktens BK
19:00 Varbergs BoIS – Landskrona BoIS

Nyheter