Spelordningen för Superettan 2022

14 januari, 2022 kl 15:02 Spelordningen för Superettan säsongen 2022 är fastställd. Premiäromgången spelas helgen 2-3 april.

Superettan och Allsvenskan börjar helgen 2-3 april. Sommaruppehållet för båda ligorna är mellan omgång 10–11, det vill säga mellan 29 maj och 26 juni. Avslutningen för Superettan är 5 november. Allsvenskan avslutas dagen efter, 6 november.

Finalen i Svenska Cupen spelas 26 maj.

Nästa steg i arbetet med planeringen sker nästa vecka då Svenska Fotbollförbundet tillsammans med klubbarna och Svensk Elitfotboll går igenom och tar fram förslag på dagar och avsparkstider för omgångarna 1–13 i Superettan och omgångarna 1–10 i Allsvenskan.

Ambitionen är att kommunicera ut fastställda dagar och tider i Allsvenskan och Superettan så snart som möjligt efter att SvFF har fastställt dagar och avsparkstider.

Samtliga matcher visas på discovery+

Spelordning och huvuddatum för Superettan omgång 1–30:
Omgång 1:
3 april:

Örgryte IS  - Halmstads BK
Landskrona BoIS - Östers IF
Jönköpings Södra IF - AFC  Eskilstuna
IF Brommapojkarna - Västerås SK
IK Brage - Örebro SK
Norrby IF - Dalkurd FF
Trelleborgs FF - Utsiktens BK
Östersunds FK - Skövde AIK

Omgång 2:
10 april:

Dalkurd FF - Trelleborgs FF
Västerås SK - Östersunds FK
Örebro SK - Jönköpings Södra IF
AFC Eskilstuna - Örgryte IS 
Halmstads BK - Norrby IF
Skövde AIK - Landskrona BoIS
Utsiktens BK - IF Brommapojkarna
Östers IF - IK Brage

Omgång 3:
17 april:

Dalkurd FF - Halmstads BK
Örgryte IS  - Östers IF
Västerås SK - Utsiktens BK
AFC Eskilstuna - Landskrona BoIS
IF Brommapojkarna - Skövde AIK
IK Brage - Jönköpings Södra IF
Norrby IF - Örebro SK
Trelleborgs FF - Östersunds FK

Omgång 4:
24 april:

Landskrona BoIS - Örgryte IS 
Jönköpings Södra IF - Trelleborgs FF
Örebro SK - Halmstads BK
IK Brage - IF Brommapojkarna
Skövde AIK - Norrby IF
Utsiktens BK - AFC Eskilstuna
Östers IF - Västerås SK
Östersunds FK - Dalkurd FF

Omgång 5:
1 maj:

Dalkurd FF - Östers IF
Örgryte IS  - Utsiktens BK
Västerås SK - Örebro SK
AFC Eskilstuna - Skövde AIK
Halmstads BK - Östersunds FK
IF Brommapojkarna - Jönköpings Södra IF
Norrby IF - Landskrona BoIS
Trelleborgs FF - IK Brage

Omgång 6:
8 maj:

Jönköpings Södra IF - Landskrona BoIS
Örebro SK - Östersunds FK
AFC Eskilstuna - Västerås SK
IF Brommapojkarna - Trelleborgs FF
IK Brage - Örgryte IS 
Skövde AIK - Halmstads BK
Utsiktens BK - Dalkurd FF
Östers IF - Norrby IF

Omgång 7:
15 maj:

Dalkurd FF - Skövde AIK
Landskrona BoIS - IF Brommapojkarna
Jönköpings Södra IF - Utsiktens BK
Örebro SK - Östers IF
Halmstads BK - AFC Eskilstuna
Norrby IF - Örgryte IS 
Trelleborgs FF - Västerås SK
Östersunds FK - IK Brage

Omgång 8:
19 maj:

Örgryte IS  - Trelleborgs FF
Västerås SK - Jönköpings Södra IF
AFC Eskilstuna - Norrby IF
IF Brommapojkarna - Östersunds FK
IK Brage - Dalkurd FF
Skövde AIK - Örebro SK
Utsiktens BK - Landskrona BoIS
Östers IF - Halmstads BK

Omgång 9:
2 maj:

Dalkurd FF - Västerås SK
Landskrona BoIS - IK Brage
Jönköpings Södra IF - Skövde AIK
Örebro SK - AFC Eskilstuna
Halmstads BK - IF Brommapojkarna
Norrby IF - Utsiktens BK
Trelleborgs FF - Östers IF
Östersunds FK - Örgryte IS 

Omgång 10:
29 maj:

Örgryte IS  - Dalkurd FF
Västerås SK - Halmstads BK
Örebro SK - IF Brommapojkarna
AFC Eskilstuna - Östersunds FK
IK Brage - Norrby IF
Trelleborgs FF - Landskrona BoIS
Utsiktens BK - Skövde AIK
Östers IF - Jönköpings Södra IF

Omgång 11:
26 juni:

Dalkurd FF - AFC Eskilstuna
Landskrona BoIS - Örebro SK
Jönköpings Södra IF - Örgryte IS 
Halmstads BK - Trelleborgs FF
IF Brommapojkarna - Östers IF
Norrby IF - Östersunds FK
Skövde AIK - Västerås SK
Utsiktens BK - IK Brage

Omgång 12:
3 juli:

Dalkurd FF - Landskrona BoIS
Örgryte IS  - Örebro SK
Västerås SK - IK Brage
AFC Eskilstuna - IF Brommapojkarna
Halmstads BK - Jönköpings Södra IF
Trelleborgs FF - Norrby IF
Östers IF - Skövde AIK
Östersunds FK - Utsiktens BK

Omgång 13:
10 juli:

Landskrona BoIS - Halmstads BK
Jönköpings Södra IF - Östersunds FK
Örebro SK - Trelleborgs FF
IF Brommapojkarna - Dalkurd FF
IK Brage - AFC  Eskilstuna
Norrby IF - Västerås SK
Skövde AIK - Örgryte IS 
Utsiktens BK - Östers IF

Omgång 14: 
17 juli:

Dalkurd FF - Örebro SK
Örgryte IS  - IF Brommapojkarna
Västerås SK - Landskrona BoIS
AFC Eskilstuna - Trelleborgs FF
Halmstads BK - Utsiktens BK
Norrby IF - Jönköpings Södra IF
Skövde AIK - IK Brage
Östersunds FK - Östers IF

Omgång 15:
24 juli:

Örgryte IS  - Västerås SK
Landskrona BoIS - Östersunds FK
Jönköpings Södra IF - Dalkurd FF
Örebro SK - Utsiktens BK
IF Brommapojkarna - Norrby IF
IK Brage - Halmstads BK
Trelleborgs FF - Skövde AIK
Östers IF - AFC  Eskilstuna

Omgång 16:
31 juli:

Västerås SK - Östers IF
Örebro SK - IK Brage
AFC Eskilstuna - Dalkurd FF
Halmstads BK - Landskrona BoIS
Norrby IF - Trelleborgs FF
Skövde AIK - IF Brommapojkarna
Utsiktens BK - Örgryte IS 
Östersunds FK - Jönköpings Södra IF

Omgång 17:
3 augusti:

Dalkurd FF - Norrby IF
Örgryte IS  - AFC Eskilstuna
Landskrona BoIS - Skövde AIK
Jönköpings Södra IF - Västerås SK
IF Brommapojkarna - Örebro SK
IK Brage - Östersunds FK
Trelleborgs FF - Halmstads BK
Östers IF - Utsiktens BK

Omgång 18:
7 augusti:

Västerås SK - IF Brommapojkarna
Örebro SK - Örgryte IS 
AFC Eskilstuna - Jönköpings Södra IF
Halmstads BK - Dalkurd FF
Norrby IF - IK Brage
Skövde AIK - Östers IF
Utsiktens BK - Trelleborgs FF
Östersunds FK - Landskrona BoIS

Omgång 19:
14 augusti:

Dalkurd FF - Örgryte IS 
Västerås SK - Trelleborgs FF
Jönköpings Södra IF - Halmstads BK
IF Brommapojkarna - AFC Eskilstuna
IK Brage - Landskrona BoIS
Skövde AIK - Östersunds FK
Utsiktens BK - Norrby IF
Östers IF - Örebro SK

Omgång 20:
21 augusti:

Örgryte IS  - Norrby IF
Landskrona BoIS - Jönköpings Södra IF
Örebro SK - Skövde AIK
AFC Eskilstuna - Utsiktens BK
Halmstads BK - Västerås SK
IK Brage - Östers IF
Trelleborgs FF - Dalkurd FF
Östersunds FK - IF Brommapojkarna

Omgång 21:
28 augusti:

Dalkurd FF - IK Brage
Västerås SK - Örgryte IS 
Landskrona BoIS - Trelleborgs FF
IF Brommapojkarna - Halmstads BK
Norrby IF - AFC Eskilstuna
Skövde AIK - Jönköpings Södra IF
Utsiktens BK - Örebro SK
Östers IF - Östersunds FK

Omgång 22:
4 september:

Dalkurd FF - IF Brommapojkarna
Örgryte IS  - Landskrona BoIS
Jönköpings Södra IF - Östers IF
Örebro SK - Norrby IF
Halmstads BK - Skövde AIK
IK Brage - Utsiktens BK
Trelleborgs FF - AFC Eskilstuna
Östersunds FK - Västerås SK

Omgång 23:
11 september:

Västerås SK - Skövde AIK
AFC Eskilstuna - IK Brage
IF Brommapojkarna - Landskrona BoIS
Norrby IF - Halmstads BK
Trelleborgs FF - Örgryte IS 
Utsiktens BK - Jönköpings Södra IF
Östers IF - Dalkurd FF
Östersunds FK - Örebro SK

Omgång 24:
18 september:

Dalkurd FF - Utsiktens BK
Örgryte IS  - Östersunds FK
Landskrona BoIS - Norrby IF
Jönköpings Södra IF - IF Brommapojkarna
Örebro SK - Västerås SK
Halmstads BK - Östers IF
IK Brage - Trelleborgs FF
Skövde AIK - AFC Eskilstuna

Omgång 25:
2 oktober:

Örgryte IS  - IK Brage
Landskrona BoIS - Dalkurd FF
AFC Eskilstuna - Örebro SK
Norrby IF - Skövde AIK
Trelleborgs FF - Jönköpings Södra IF
Utsiktens BK - Västerås SK
Östers IF - IF Brommapojkarna
Östersunds FK - Halmstads BK

Omgång 26:
9 oktober:

Västerås SK - Norrby IF
Jönköpings Södra IF - IK Brage
Örebro SK - Dalkurd FF
Halmstads BK - Örgryte IS 
IF Brommapojkarna - Utsiktens BK
Skövde AIK - Trelleborgs FF
Östers IF - Landskrona BoIS
Östersunds FK - AFC Eskilstuna

Omgång 27:
16 oktober:

Dalkurd FF - Östersunds FK
Örgryte IS  - Jönköpings Södra IF
Landskrona BoIS - Västerås SK
AFC Eskilstuna - Östers IF
IK Brage - Skövde AIK
Norrby IF - IF Brommapojkarna
Trelleborgs FF - Örebro SK
Utsiktens BK - Halmstads BK

Omgång 28:
23 oktober:

Västerås SK - Dalkurd FF
Landskrona BoIS - AFC Eskilstuna
Jönköpings Södra IF - Norrby IF
Halmstads BK - Örebro SK
IF Brommapojkarna - IK Brage
Skövde AIK - Utsiktens BK
Östers IF - Örgryte IS 
Östersunds FK - Trelleborgs FF

Omgång 29:
30 oktober:

Dalkurd FF - Jönköpings Södra IF
Örgryte IS  - Skövde AIK
Örebro SK - Landskrona BoIS
AFC  Eskilstuna - Halmstads BK
IK Brage - Västerås SK
Norrby IF - Östers IF
Trelleborgs FF - IF Brommapojkarna
Utsiktens BK - Östersunds FK

Omgång 30:
5 november:

Västerås SK - AFC Eskilstuna
Landskrona BoIS - Utsiktens BK
Jönköpings Södra IF - Örebro SK
Halmstads BK - IK Brage
IF Brommapojkarna - Örgryte IS 
Skövde AIK - Dalkurd FF
Östers IF - Trelleborgs FF
Östersunds FK - Norrby IF

FOTO: Bildbyrån

Trelleborg hakar på i toppen

18 maj 2022
TFF tog sin andra raka seger samtidigt som onsdagens tre övriga matcher slutade oavgjort.

Målfest när BoIS och BP kryssade

15 maj 2022
Efter två sena mål fick BP med sig en poäng från mötet med Landskrona BoIS. Senare på eftermiddagen vann Brage igen och leder nu Superettan.

Klar Trelleborg-seger mot VSK

14 maj 2022
Trelleborgs FF och Örebro SK kunde fira hemmasegrar i lördagens tidiga Superettan-matcher.

Dalkurd besegrade decimerat Skövde

13 maj 2022
Dalkurd FF vann nykomlingsmötet med Skövde AIK under fredagskvällen. Slutsiffrorna skrevs till 3–1 efter att gästerna åkt på en utvisning i mitten av den andra halvleken.

Tobias Linderoth är Månadens Tränare i april

13 maj 2022
Nykomlingen Skövde AIK:s succéstart på säsongen 2022 gör att Tobias Linderoth vinner Månadens Tränare i Superettan i april.

Jack Cooper Love vinner Månadens Spelare

13 maj 2022
Jack Cooper Love tar hem Månadens Spelare i Superettan i april. Den inlånaden Skövde AIK-anfallaren har hjälpt laget till en tidig topposition med sina fem mål i april.

Spelschemat fastställt för omgång 14-22

11 maj 2022
Nu är Superettans spelschema för omgång 14-22 fastställt. Resterande omgångar fastställs senare. Samtliga matcher visas på discovery+.

Olsson fyramålsskytt mot J-Södra

10 maj 2022
Linus Olsson gjorde alla fyra mål för Landskrona BoIS i 4–2-segern borta mot Jönköpings Södra.

Tung seger för Halmstad i Skövde

9 maj 2022
Halmstad tog en ny seger och Örebro fick äntligen fira efter två raka förluster.

Klar Brage-seger hemma mot ÖIS

8 maj 2022
IK Brage gled tillbaka in i vinnarspåret med en klar 4–0-seger hemma mot Örgryte IS under söndagen.

Galen vändning när AFC vann

7 maj 2022
AFC gjorde fem mål sista kvarten och fixade tre poäng hemma på Tunavallen.

Nominerade till Månadens Tränare i Superettan

5 maj 2022
Tre tränare har chansen att vinna när årets första Månadens Tränare-pris ska delas ut. De nominerade är Tobias Linderoth, Jawad Al Jebouri och Kleber Saarenpää.