Örgytes Ajdin Zeljkovic mest värdefull i Superettan 2021 – storslam till IFK Värnamo

6 december, 2021 kl 19:32 Örgryte IS 23-årige anfallare, tillika vinnare av skytteligan i Superettan 2021, Ajdin Zeljkovic utsågs under måndagskvällen till Superettans mest värdefulle spelare under säsongen.
– Jag är glad att jag kunnat bidra till hela föreningen. Att man vinner det här priset betyder otroligt mycket, säger en glad Zeljkovic till Svensk Elitfotboll.

Totalt gjorde Zeljkovic 18 mål på 29 matcher under säsongen för sitt Örgryte IS och var en starkt bidragande orsak till att klubben slutade på åttonde plats i Superettan.

– Jag kom ju från division ett förra året och jag tror det var många som tvivlade på mig. Men jag har trott på mig själv hela tiden sedan jag började spela fotboll och det känns skönt att vinna det här, menar Zeljkovic.

Superettans bästa spelare och ledare 2021 korades under måndagskvällen i Superettans kanaler på sociala medier. En jury bestående av Superettans 16 huvudtränare och lagkaptener samt 18 sportjournalister, utsåg alla vinnare.

Nykomlingen, serievinnarna, och det blivande allsvenska laget, IFK Värnamo tog hem hela fyra av sju utmärkelser under kvällen. Pilip Vaitsiakhovich blev årets målvakt, Freddy Winsth årets back, Oscar Uddenäs årets unga spelare och tränarduon Robin Asterhed och Jonas Thern blev årets tränare.

– Det är väldigt smickrande att få det här priset. Men för mig personligen är det vår prestation som lag i år jag gläds mest åt. Att få spela allsvensk fotboll i IFK Värnamo har varit min dröm i många år. Fotboll har aldrig varit roligare, sammanfattar Freddy Winsth klubbens alla utmärkelser.

Norrby IF:s Dijan Vukojevic utsågs för sina insatser hos ligafyran till årets mittfältare i Superettan.
– Det känns så klart jättekul att få ta emot det här priset. Att så många har lagt sin röst på mig gör mig väldigt glad. Det är också ett tecken på att jag har gjort någonting riktigt bra
den här säsongen, menar Vukojevic.

Samtliga vinnare:
Årets målvakt: Pilip Vaitsiakhovich, IFK Värnamo
Årets back: Freddy Winsth, IFK Värnamo
Årets mittfältare: Dijan Vukojevic, Norrby IF
Årets forward: Ajdin Zeljkovic, Örgryte IS
Årets tränare: Robin Asterhed/Jonas Thern, IFK Värnamo
Årets unga spelare: Oscar Uddenäs, IFK Värnamo
Årets MVP i Superettan: Ajdin Zeljkovic, Örgryte IS

Följande personer ingår i 2021 års jury för Superettan:
Samtliga 16 huvudtränare och lagkaptener till lagen i Superettan samt Emelie Ölander – Discovery, Pär Hansson – Discovery,  Krister Rubensson – Sörmlands Media, Eric Persson – Helsingborgs Dagblad, Mikael Widerberg – TT, Oskar Pålsson – Borås Tidning, Jonas Bergström – Trelleborgs Allehanda, Andreas Lidén – Sundsvalls Tidning, Christian Ahlin – Värnamo Nyheter, Filip Elg – Smålandsposten, Hector Junelind – GT, Jonas Hansson – Fotboll Skåne, Magnus Sundvall – Jönköpings-Posten, Kristian Bågefeldt – Borlänge Tidning, Göran Bolin – Aftonbladet, Martin Örtengren – Hallands-Nyheter, Philip Trollér – GP, Rasmus Ellvin – VLT

FOTO: Bildbyrån

Norrby tog emot Häcken i årets första träningsmatch

21 jan 2022
Norrby IF tog emot allsvenska BK Häcken i årets första träningsmatch. Efter att ha tagit ledningen i den första halvleken vände gästerna till 2–1-seger efter paus.

BP säljer Kanga till Bayer Leverkusen

20 jan 2022
Superettan-nykomlingen IF Brommapojkarna säljer 16-årige Jardell Kanga till Bayer 04 Leverkusen. – Vi hade jättegärna behållt Jardell såklart, men växer man ur vårt A-lag för att ta steget ut i Europa är det självklart att vi inte kan stå i vägen, säger sportchefen Peter Kisfaludy.

Spelordningen för Superettan 2022

14 jan 2022
Spelordningen för Superettan säsongen 2022 är fastställd. Premiäromgången spelas helgen 2-3 april.

Halmstads BK säljer Amir Al-Ammari

14 jan 2022
Efter en säsong i Halmstad lämnar Amir Al-Ammari klubben för spel i Allsvenskan och IFK Göteborg.

Hemmaklubben öppnar igen

13 jan 2022
Unibet öppnar Hemmaklubben för 2022. Välj din hemmaklubb och påverka hur 20 nya miljoner kronor fördelas mellan klubbarna i Superettan och Allsvenskan

Discovery sänder från försäsongen

13 jan 2022
Efter välbehövlig vila väntar försäsongen 2022 som rivstartar 22 januari när Djurgården ställs mot Västerås SK. discovery+ sänder följande matcher under januari och februari.

Magnus Powell ny manager i Östersunds FK

4 jan 2022
Östersunds FK ramlade ur Allsvenskan och spelar i Superettan 2022. Tidigare i vinter gick man skilda vägar med Per Joar Hansen och nu har man hittat norrmannens ersättare.

Othmane Salama till Trelleborgs FF

22 dec 2021
Den 20-årige yttern ansluter från Ängelholms FF och har skrivit på ett treårskontrakt.

Nära 300 000 kronor till Allsvenskan och Superettan – klubbarnas samhällsengagemang

21 dec 2021
Elitfotbollens huvudpartner Unibet har under året skänkt totalt 280 000 kronor till vinnarna av Månadens spelare och Månadens tränare i Allsvenskan och Superettan. Pengarna har vinnarna skänkt till samhällsengagemang som deras klubbar driver eller är inblandade i. – Detta är pengar som vi skänker utöver vårt ordinarie avtal med Svensk Elitfotboll, där en viktig del är att låta de vinnande tränarna och spelarna skänka sina prissummor till de ändamål inom den egna klubbens verksamhet och hållbarhetsprojekt, som ligger dem varmast om hjärtat, säger Anders Falk, sponsorchef på Unibet.

IFK Värnamo trippelvärvar

21 dec 2021
Seriesegrande IFK Värnamo rustar för sin första säsong i Allsvenskan och på måndagen presenterade klubben tre nyförvärv.

Zekovic till AFC Eskilstuna

20 dec 2021
Efter tolv mål i Ettan för Oskarshamns AIK har Sadmir Zekovic skrivit på för AFC Eskilstuna.

Säsongen i siffror 2021

17 dec 2021
Säsongen 2021 fortsatte på samma bana som säsongen 2020, med spel utan publik. Detta förändrades i takt med att befolkningen vaccinerade sig och när guldet skulle delas ut så var det inför fullsatta läktare igen. Här är säsongen 2021 i siffror.