Nyheter

Chevron
Andreas Andersson klar för GIF Sundsvall

Andreas Andersson klar för GIF Sundsvall

Målvakten har precis lämnat Dalkurd och skriver nu på ett treårskontrakt med Giffarna.

Andreas Andersson gjorde sin allsvenska debut 2016 i Gefle IF. De senaste åren har han tillhört Östersunds FK och Dalkurd, men är alltså nu klar för GIF Sundsvall.

– Vi är enormt glada över att ha lyckats knyta till oss en ny målvakt av denna karaktär. Andreas Andersson har en fin och bra erfarenhet av både Allsvenskan och Superettan under en lång tid vilket passar sig perfekt för vår grupp och dess prestationer, säger Urban Hagblom, sportchef i GIF Sundsvall, till klubbens hemsida.

Det har varit en stor omvandling i klubbens trupp efter att laget ramlade ur Allsvenskan i höstas. Och igår skadade sig målvakten Elias Hadaya. Men Urban Hagblom tycker att truppen börjar se ganska färdig ut nu.

– Spelargruppen börjar nu stabilisera sig, det kan komma ytterligare kompletteringar efter försäljningen av Jonathan Morsay men vi anser att vi kan avvakta marknaden, säger han till gifsundsvall.se.

FOTO: Bildbyrån

Nyheter