Ljungskile SK klara för Superettan 2026
Under lördagen säkrade Ljungskile SK seriesegern i Ettan Södra – och därmed även uppflyttning till nästa säsong av Superettan.
Tre poäng hemma mot Skövde AIK var det som behövdes för att Ljungskile SK skulle säkra seriesegern i Ettan Södra under lördagen. LSK, som öst in mål under hela 2025, levererade en 5–1-vinst och kunde därefter fira både en säkrad förstaplats och uppflyttning till Superettan 2026.
Skyteligaledaren Vilmer Tyrén öppnade målskyttet på Skarsjövallen med sitt 20:e mål för säsongen. Linus Carlstrand fyllde på med ett av målen i 5–1-segern, det var IFK Göteborg-lånets tolfte mål – på blott tio ligamatcher.
Senast Ljungskile SK spelade i Superettan var säsongen 2020. Då åkte man ur som nykomlingar, och succétränaren Joakim Jensen lär hoppas att hans lag kan bättra på den noteringen nästa säsong.
Foto: Bildbyrån