Sen kvittering skickar HIF till kval

27 november, 2021 kl 17:46 Efter att ha hämtat upp ett tvåmålsunderläge blir det Helsingborgs IF som får chansen att kvala sig upp i Allsvenskan. I den andra ändan av tabellen får Akropolis och GAIS kvala för att försöka hålla sig kvar.

AFC Eskilstuna – Landskrona BoIS 1-0
Ashley Coffeys mål en kvart in i den första halvleken blev matchens enda och säkrade AFC:s kontrakt  Superettan.

GAIS – GIF Sundsvall 2-1
Två lag som redan innan matchen visste hur resten av säsongen kommer fortgå. För GIF Sundsvall väntar en period av firande innan man börjar ladda för spel i Allsvenskan. För GAIS väntar kvalspel för att hålla sig kvar i Superettan. Med dagens seger byggde göteborgarna självförtroende inför nästa veckas kvalspel mot Dalkurd.

Falkenbergs FF – IK Brage 1-2
Redan nedflyttningsklara Falkenbergs FF avslutade sin tuffa säsong med en ny förlust. IK Brages Robbin Sellin och Douglas Karlberg gjorde målen som säkrade lagets tredje raka seger och säkrade kontraktet.

Trelleborgs FF – Jönköpings Södra 1-3
Efter att ha gått segerlösa i tolv raka matcher och över två månader av Superettanfotboll fick Jönköpings Södra avsluta säsongen med tre poäng. Tre poäng som dessutom säkrade klubbens kontrakt i den näst högsta serien.

Helsingborgs IF – Västerås SK 2-2
VSK gick upp till 2–0 innan paus och det var goda nyheter för Norrby. Boråslaget var det enda som kundeutmanade Helsingborgs IF om kvalplatsen uppåt inför den sista omgången. Men ungefär samtidigt som Norrby tog ledningen i Värnamo så kunde Anthony van den Hurk sätta 2–2 för Helsingborg på Olympia och säkra den pinnen som behövdes för att ta kvalplatsen. Det är inte klart vilka HIF ställs emot i kampen om en plats i Allsvenskan.

Vasalunds IF – Örgryte IS 1-2
Örgrytes Ajdin Zeljkovic satte en frispark och säkrade sin plats som skytteligavinnare i den första halvleken. Ailton Almeida fyllde på till 2–0 bara minuter efter ledningsmålet. Nicola Vasic reducerade i den andra halvleken, men Vasalund kom aldrig närmre än så.

IFK Värnamo – Norrby IF 1-2
Seriesegrande IFK Värnamo hade inte mycket att spela för mer än äran, men gästerna hade betydligt mer på spel. En seger kunde innebära kval mot Allsvenskan och det var det de för dagen rödklädda Boråsarna kämpade för. Hemmalaget tog ledningen, men Norrby vände och satte segermålet med fem minuter kvar. Precis då trodde man att laget hade säkrat kvalplatsen, men nästan exakt samtidigt fixade Helsingborg det oavgjorda resultat man behövde för att hålla Norrby bakom sig i tabellen.

Östers IF – Akropolis IF 2-1
Akropolis låg på negativ kvalplats inför dagens avslutande omgång. Dagens förlust innebär att det blir de vitblå som ställs mot Skövde AIK i kvalet om att spela i Superettan nästa säsong.

FOTO: Bildbyrån

Norrby tog emot Häcken i årets första träningsmatch

21 jan 2022
Norrby IF tog emot allsvenska BK Häcken i årets första träningsmatch. Efter att ha tagit ledningen i den första halvleken vände gästerna till 2–1-seger efter paus.

BP säljer Kanga till Bayer Leverkusen

20 jan 2022
Superettan-nykomlingen IF Brommapojkarna säljer 16-årige Jardell Kanga till Bayer 04 Leverkusen. – Vi hade jättegärna behållt Jardell såklart, men växer man ur vårt A-lag för att ta steget ut i Europa är det självklart att vi inte kan stå i vägen, säger sportchefen Peter Kisfaludy.

Spelordningen för Superettan 2022

14 jan 2022
Spelordningen för Superettan säsongen 2022 är fastställd. Premiäromgången spelas helgen 2-3 april.

Halmstads BK säljer Amir Al-Ammari

14 jan 2022
Efter en säsong i Halmstad lämnar Amir Al-Ammari klubben för spel i Allsvenskan och IFK Göteborg.

Hemmaklubben öppnar igen

13 jan 2022
Unibet öppnar Hemmaklubben för 2022. Välj din hemmaklubb och påverka hur 20 nya miljoner kronor fördelas mellan klubbarna i Superettan och Allsvenskan

Discovery sänder från försäsongen

13 jan 2022
Efter välbehövlig vila väntar försäsongen 2022 som rivstartar 22 januari när Djurgården ställs mot Västerås SK. discovery+ sänder följande matcher under januari och februari.

Magnus Powell ny manager i Östersunds FK

4 jan 2022
Östersunds FK ramlade ur Allsvenskan och spelar i Superettan 2022. Tidigare i vinter gick man skilda vägar med Per Joar Hansen och nu har man hittat norrmannens ersättare.

Othmane Salama till Trelleborgs FF

22 dec 2021
Den 20-årige yttern ansluter från Ängelholms FF och har skrivit på ett treårskontrakt.

Nära 300 000 kronor till Allsvenskan och Superettan – klubbarnas samhällsengagemang

21 dec 2021
Elitfotbollens huvudpartner Unibet har under året skänkt totalt 280 000 kronor till vinnarna av Månadens spelare och Månadens tränare i Allsvenskan och Superettan. Pengarna har vinnarna skänkt till samhällsengagemang som deras klubbar driver eller är inblandade i. – Detta är pengar som vi skänker utöver vårt ordinarie avtal med Svensk Elitfotboll, där en viktig del är att låta de vinnande tränarna och spelarna skänka sina prissummor till de ändamål inom den egna klubbens verksamhet och hållbarhetsprojekt, som ligger dem varmast om hjärtat, säger Anders Falk, sponsorchef på Unibet.

IFK Värnamo trippelvärvar

21 dec 2021
Seriesegrande IFK Värnamo rustar för sin första säsong i Allsvenskan och på måndagen presenterade klubben tre nyförvärv.

Zekovic till AFC Eskilstuna

20 dec 2021
Efter tolv mål i Ettan för Oskarshamns AIK har Sadmir Zekovic skrivit på för AFC Eskilstuna.

Säsongen i siffror 2021

17 dec 2021
Säsongen 2021 fortsatte på samma bana som säsongen 2020, med spel utan publik. Detta förändrades i takt med att befolkningen vaccinerade sig och när guldet skulle delas ut så var det inför fullsatta läktare igen. Här är säsongen 2021 i siffror.